آداب دست دادن

 

 

 

دست دادن نیز ، همچون سلام کردن ، ادب و آدابی دارد . یکی از آن ها پیوستگی و تکرار است . در یک سفر و همراهی و دیدار ، حتی چندبار دست دادن نیز مطلوب است .

 

یکی از آداب دست دادن ، فشردن دست یکدیگر می باشد . جابر بن عبدالله انصاری می گوید : یک روز به دیدار پیامبر(صلي الله عليه و آله وسلم) رفتم و به خدمت آن حضرت سلام عرض کردم و دست در دست پیامبرr نهادم . موقعی که دست من در دست آن حضرت بود پیامبر (صلي الله عليه و آله وسلم)  دست مرا فشار داد و فرمود : « هرگاه مؤمن دست برادر خود را بفشارد مثل این است که دست او را بوسیده است .[1] »

 

اگر واقعاً قبول داریم که پیامبر اکرم(صلي الله عليه و آله وسلم)   الگوی ما در همه شئون زندگی است باید دست دادن او هم برای ما سرمشق باشد ، چرا بعضی از ما این قدر سرد و بی روح دست می دهیم ، چرا دوستان و رفقای خود را از نعمت محبت و صفا محروم می سازیم ، چرا باید بعضی آن چنان بی تفاوت و سرد دست بدهند که انسان از این که با آنان دست داده است پشیمان بشود .

 

آری همه ی ما باید چون پیامبر اکرم(صلي الله عليه و آله وسلم)  هنگام دست دادن آن چنان پراحساس باشیم که طرف مقابل از محبت ما بهره برد و بازتاب آن نیز به خودمان برگردد ، چرا اگر به دیگران محبت نمودیم و به آنان احترام کردیم خود نیز محبت و احترام می بینیم .

 

بیایید بپاخیزیم و عهد کنیم که دیگر این قدر بی احساس دست ندهیم . باور کنید همین دستور ساده چه تحول روانی مثبت می تواند در جامعه ایجاد کند و ما را در مقابل سرطان بی تفاوتی واکسینه کند و در پرتوی همین دستور به آن جا برسیم که همواره در جای جای جامعه گرمای محبت احساس شود .

 

آری بیایید این یخ بی تفاوتی را در گـرمی فشار دست های خود آب کنیم و اجازه دهیم تا در فضای هر دست دادن ما جوانه های محبت بروید .

 

البته در پایان تذکر این نکته را ضروری می دانم که فشار دادن دست دیگران نباید از حد متعارف زیادتر باشد ، خصوصاً افرادی که انگشتر به دست می کنند باید موظف باشند که مبادا باعث ایجاد ناراحتی برای دوست خود شوند .

 

مهم این است که ما هنگام دست دادن با خونسردی و بی تفاوتی دست ندهیم و دست خود را مانند تکه گوشتی بی جان در دست دیگران قرار ندهیم .[2]

 

یکی دیگر از آداب دست دادن ، دست دادن گره ای است .

 

در زبان عربی هنگامی که انگشتان یک دست در میان انگشتان دست دیگر قرار بگیرد از واژه ی « تشبیک » استفاده می کنند که در اینجا از آن به دست دادن گره ای تعبیر کرده ایم .

 

اما نحوه ی دست دادن گره ای به این صورت است که قبل از دست دادن ، تمام انگشتان دست راست خود را باز کنید و پس از آن طرف مقابل هم انگشتانش را از هم فاصله داد ، انگشتان خود را میان انگشتان طرف مقابل قرار دهید و محکم دست خود را به دست او گره بزنید .

 

شاید بتوان دست دادن گره ای را دست دادن پنج ستاره نامید ، چرا که پنج انگشت شما در دست طرف مقابلتان گره می خورد و همچون ستارگانی در آسمان صمیمیت نورافشانی می کند .[3]

 

امام باقر) ع )می فرماید : « هرگاه مسلمانی برادر خود را ملاقات کند و با او دست دهد و انگشتان خود را در بین انگشتان او قرار دهد ، گناهان آن ها می ریزد ، چنان که برگ درختان در فصل سرما می ریزد .[4] »

 

به راستی اگر همه ی ما عادت کنیم که این گونه دست بدهیم ، همواره موجی از صمیمیت مهمان دل های ما می شود و گناهان ما فوج فوج بخشیده می شود و چقدر به خدا نزدیک می شویم و انصافاً دست دادن گره ای ، سبزترین روش نزدیکی دل ها به هم است .[5]

 

 

 

12 نکته درباره چگونه دست دادن :

 

1- برای تفهیم پیام همدلی باید دقت کنید که دست طرف مقابل خود را به اندازه ای که او دست شما را فشار می دهد فشار دهید و هرچه دست طرف مقابل را محکم تر بفشارید به همان اندازه بیشتر می توانید بر او تسلط پیدا کنید و به این وسیله می توانید عشق و محبت قلب خود را به او ارسال کنید . ضمناً از دید روانشناسان این نوع دست دادن ، نشانه اعتماد به نفس می باشد .

 

2- سعی کنید مدت زمان دست دادن شما از 5 ثانیه کمتر نباشد ، زیرا اگر مدت دست دادن شما کوتاه باشد دست شما نمی تواند اشتیاق و محبت شما را به قلب مخاطب مخابره کند .

 

3- در اولین برخورد نباید دست دادن شما زیاد طولانی باشد و بیش از 5 ثانیه طول بکشد ، زیرا اگر دست دادن شما در برخـورد اول زیاد طول بکشـد ، شمـا دسـت مخاطب خود را زیاد در دست نگه دارید طرف مقابل شما احساس می کند که در دام افتاده است .

 

4- هرگز به صورت سست و بی حال دست ندهید که این وضعیت فوراً پیام بی تفاوتی را به قلب مخاطب مخابره می کند .

 

5- اگر می خواهید پیام ارسالی تان به نحوی بیانگر این باشد که شما مشتاق هستید تا ارتباط خود را با طرف مقـابـل محکم تر کنید ، دودستـی دسـت بـدهیـد ؛ یعنـی دست طرف مقابل را میان دو دست خود قرار دهید . البته باید توجه کنید که در برخورد اولیه از این نحوه دست دادن استفاده نکنید ، بلکه این نوع دست دادن را برای دوستان صمیمی خود بگذارید .

 

6- از دست دادن نوک انگشتی استفاده نکنید ، یعنی هنگام دست دادن مواظب باشید که تمام

 

دست مخاطب را در دست بگیرید ، متأسفانه بعضی افراد هنگام دست دادن عجله می کنند و فقط انگشتان طرف مقابل خود را در دست می گیرند . این نوع دست دادن ، پیام بی تفاوتی را به مخاطب مخابره می کند . ضمن اینکه از دید روانشنـاسان ایـن نوع دست دادن ، نشانه ی عدم اعتماد به نفس می باشد .

 

7- سعی کنید هنگام دست دادن حتماً پرده ی میان انگشتان شما با دست طرف مقابل ، تماس برقرار کند تا دست دادن شما مملو از عاطفه باشد .

 

8- توجه داشته باشید که اگر کف دست شما زیاد عرق می کند حتماً در ملاقات مهم ، قبل ازدست دادن ، آن را خشک کنید ، چرا که دست عرق کرده نشان دهنده ی دلهره و نوعی هیجان غیرعادی است . مضافاً این که احساس تنفر را در طرف مقابل ایجاد می کند .

 

9- هنگام دست دادن سعی کنید فشار ضعیفی هم به استخوان پشت دست طرف مقابل وارد کنید .

 

10- سعی کنید هنگام دست دادن ، فاصله شمـا با طرف مقابل زیاد نباشد . کسانی که موقع دست دادن دورتر می ایستند و به جای اینکه قدمی به جلو بردارند در جای خود می ایستند و از دور دست می دهند ، خودخواه و بی ادب جلوه می کنند .

 

11- هنگام دست دادن ، ارتباط چشمی برقرار کنید و مستقیماً به چشم طرف مقابل خود نگاه کنید و تبسم را فراموش نکنید . بکوشید هنگام دست دادن مقداری بدن خود را به سمت جلو متمایل کنید .

 

12- سعی کنید همواره در دست دادن ، پیش قدم باشید و آخرین نفری باشید که دست خود رامی کشید .[6]

 

 

 [1]- حسین نوری ، مستدرک الوسایل ، ج 9 ، ص 64

[2]- مهدی خدامیان آرانی ، معجزه دست دادن ، انتشارات وثوق ، چاپ اول ، قم ، 1386 ، ص 85-83

[3]- همان ، ص 90-89

[4]- محمد بن یعقوب کلینی ، همان ، ص 181

[5]- مهدی خدامیان آرانی ، معجزه دست دادن ، ص 93

[6]- دیویدلوئیس ، زبان بدن راه موفقیت ، ترجمه جالینوس کرمی ، موسسه مهر جالینوس ، چاپ چهارم ، مشهد ، 1384 ، ص 184 و 185

  پژوهشگر: سعیده زارع هرندی

 

اشتراک گذاری این مطلب!

 • موسوی
  نظر از: موسوی
  1391/08/24 @ 08:39:27 ق.ظ

  موسوی [عضو]

  مطلب بسیار جالب ومفیدی بود

 • نظر از: مدرسه علمیه محدثه س بروجرد
  1391/08/23 @ 10:54:01 ب.ظ

  مدرسه علمیه محدثه س بروجرد [عضو]

  خود را چو ز نسل نور می نامیدند
  رفتند و به کوی دوست آرامیدند
  سیراب شدند زآن که در اوج عطش
  آن حادثه را به شوق آشامیدند
  ***
  این خاک به خون عاشقان آذین است
  این است در این قبیله آیین ، این است
  زین روست که بی سوار برمی گردد
  اسب تو که زین و یال آن خونین است

  محرم حسینی تسلیت باد

 • نظر از: الزهرا (س) نصر
  1391/08/23 @ 01:38:42 ب.ظ

  الزهرا (س) نصر [عضو]

  واحد پژوهش حوزه علمیه الزهرا نصر به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی اقدام به برگزاری مسابقه کتابخوانی نموده است .
  علاقمندان شرکت در این مسابقه کتاب پیوندهای نماز تالیف حجت الاسلام قرائتی را تهیه نمایند . مهلت شرکت در مسابقه از تاریخ 23 آبان 91 لغایت 27 آبانماه است .
  عزیزان برای شرکت به واحد پژوهش مدرسه خود مراجعه کنند .
  سئوالات از طریق فکس به مدارس ارسال گردیده و طی چند ساعت آتی در وبلاگ هم قرار داده خواهد شد .
  پاسخ های خود را به آدرس ایمیل alzahra.nasr@whc.ir ارسال نموده و حتما در قسمت موضوع ایمیل مرقوم بفرمایید : مسابقه کتابخوانی پیوند نماز . در غیر اینصورت به پاسخ های ارسالی ترتیب اثر داده نخواهد شد .

 • نظر از: خادم المهدی
  1391/08/23 @ 12:37:20 ب.ظ

  خادم المهدی [عضو]

  مطلب زییبایی بود وبلاگ پر باری دارید موید باشید

نظر دهید

آدرس پست الکترونیک شما در این سایت آشکار نخواهد شد.
بدعالی

پسوندهای مجاز فایل: gif, png, jpg & jpeg
حداکثر مجاز اندازه فایل: 31 مگابایت
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots.
عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید. (غیرحساس به حروف کوچک و بزرگ)